Geoblog.pl    agaileon    Podróże    Kolumbia, tam gdzie czekoladę popija się kawą    Nevado del Ruiz

Nevado del Ruiz

Kolumbia
Kolumbia, Manizales

Manizales jest dobrym punktem wypadowym do parku narodowego Los Nevados. Jest to park, w ktorym znajduja sie 3 wulkany, z ktorych najwyzszy Nevado del Ruiz ma okolo 5300 m npm. Wulkan ten obecnie zaczal wykazywac aktywnosc i mozliwe jest dostanie sie tylko na wysokosc 4800 m npm (do niedawana mozna bylo wejsc na 5100 ).
Do parku Los Nevados dostac sie mozna jedynie przez lokalna agencje turystyczna, ktora organizuje jednodniowe wycieczki. My wycieczke wykupilismy w naszym hostelu.
Rano o godzinie 7.30 podjechal po nas jeep i w szescioosobowej grupie z przewodniczka wyruszylismy w gory. Poniewaz glowna droga byla zamknieta na skutek osuwisk blota,pojechalismy droga alternatywna - kreta, wyboista ale za to z pieknymi widokami.
Na 4000-cach byla przerwa na sniadanko w chatce el arbolito. Posililismy sie jajecznica z krakersami a popijalismy to goraca czekolada. Kawalek dalej przy bramie wjazdowej do parku dosiadl sie do nas przewodnik pracowniki parku (sympatyczny i dosc ekscentryczny),ktory z wielka fascynacja opowiadal nam o przyrodzie parku.
Pobyt na wysokosci 4800 jest dosc ciezki (troche sie kreci w glowie i czlowiek bardzo szybko sie meczy), kroki stawia sie bardzo powoli.
Nam udalo sie dojsc na 4820 m npm :D bo dalej nam juz nie pozwolono pojsc. Widok wulkanu jest niezapomnianym przezyciem.
Po zjezdzie na dol, zziebnieci i glodni zostalismy zabrani na obfity obiad (zupa + stek + ryz + banan + surowka). Obiad pochlonelismy w astronomicznym tempie.
W drodze powrotnej, na sam koniec, w ramach relaksu po `trudach podrozy` zabrano nas do wypasionych lazni termalnych - Termales el Otono. Przez ponad godzine moczylismy sie w trzech basenach z ciepla, cieplejsza i najcieplejsza (bardzo goraca) woda.

Przydatne informacje:
- wycieczki na wulkan organizowane przez agencje Ecosistemas - 120.000 pesos za osobe. Cena obejmuje transport spod hotelu, 2 posilki, wjazd do parku, ubezpieczenie, opieke przewodnika parku, kapiel w lazniach termalnych.

wiadomo kto
wiadomo kto - 2010-11-15 10:37
Po zjeździe na niziny koniecznie powinniście wykorzystać efekt wysokogórski i wystartować w jakimś biegu ;)

agaileon
Aga i LeoN